Ключови фрази
Подкупи * пробационни мерки * в интерес на осъдения/подсъдимия * замяна на пробационна мярка

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

491

 

София, 04 декември 2009 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение в съдебно заседание на ....двадесет и трети ноември.....  две хиляди и девета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :САВКА СТОЯНОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ :ТАТЯНА КЪНЧЕВА

                                                                                       ЖАНИНА НАЧЕВА

                                                                         

при участието на секретаря…КРИСТИНА ПАВЛОВА……и в присъствието на прокурора …АНТОНИ ЛАКОВ..............….изслуша докладваното от съдия Т. Кънчева касационно дело № 534 по описа за 2009  година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Касационното производство е образувано по жалба на подсъдимата Д. Б. Д. срещу решение № 108 от 23.07.2009 г. на Бургаския апелативен съд с оплакване за явна несправедливост на наказанието. Иска се наложената пробационна мярка “безвъзмезден труд в полза на обществото да бъде заменена с мярката поправителен труд.

Прокурорът от Върховната касационна прокуратура изразява становище, че жалбата е неоснователна.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на решението в пределите по чл.347 от НПК установи следното:

 

С присъда № 15/ 14.05.2009 г. по нохд № 112/09 г. Сливенският окръжен съд признал подсъдимата Д. за виновна в извършване на престъпление по чл.301 ал.1 вр. чл.26 ал.1 от НК и я осъдил на пробация с пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес и задължителни периодични срещи с пробационен служител, двете за по една година и шест месеца, както и безвъзмезден труд в полза на обществото за срок от две години, по 300 часа годишно. Наложено е и наказание глоба в размер на 2000 лева.

С атакуваното решение Бургаският апелативен съд потвърдил присъдата.

 

Жалбата е основателна.

Бургаският апелативен съд неправилно е приел липса на основание за замяна на пробационната мярка “безвъзмезден труд в полза на обществото” с “поправителен труд”, тъй като към момента на постановяване на присъдата подсъдимата е била безработна. Въззивната инстанция има правомощия да събира нови доказателства, включително такива, имащи отношение към индивидуализацията на наказанието по вид и размер и е длъжна да ги съобрази при решаване на въпроса за неговата справедливост.

В мотивите си Бургаският апелативен съд е изложил съображения за отказа си да замени пробационната мярка “безвъзмезден труд в полза на обществото”, които не могат да бъдат споделени. Видно от съдържанието на представения договор, той е сключен на основание чл.67 ал.1 т.1 от КТ, т.е за неопределено време, съдържа всички необходими реквизити и е регистриран в РУСО гр. С.. Следователно изводът на съда, че договорът е сключен проформа и няма гаранция, че подсъдимата ще продължи да работи е изцяло в сферата на предположенията. Не са съобразени и разпоредбите на чл.43 ал.2 и ал.3 от НК, уреждащи случаите, в които осъденият остане без работа или напусне местоработата си по време на изпълнение на пробационната мярка поправителен труд, явяващи се и гаранция срещу съзряната от Бургаския апелативен съд злоупотреба.

Наказанието пробация е съвкупност от мерки за контрол и въздействие, които се налагат заедно или поотделно и за реализиране на целите по чл.36 от НК съдът следва да определи тези, които са най-подходящи за конкретния деец. Върховният касационен съд намира, че по отношение на подс. Д. по-подходяща от безвъзмездния труд се явява пробационната мярка поправителен труд за срок от пет месеца, при 10 % удръжки от трудовото й възнаграждение. Чрез тази пробационна мярка няма да се създава допълнително физическо и психическо натоварване на Д. , което може да доведе до влошаване на диагностицираното хронично заболяване.

Върховният касационен съд констатира също така, че при постановяване на решението Бургаският апелативен съд не е съобразил законодателната промяна на чл. 42б ал.1 от НК, в сила от 01.06.2009 г. и не е определил периодичността на явяване на подсъдимата при изпълнение на мярката “задължителна регистрация по настоящ адрес”. Затова прие, че сам следва да определи периода в рамките на минимума от два пъти седмично.

При тези съображения и на основание чл. 354 ал.2 от НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ИЗМЕНЯВА решение № 108/ 23.07.2009 г. по внохд № 103/09 г. на Бургаския апелативен съд като:

заменя пробационната мярка безвъзмезден труд в полза на обществото, наложена на подсъдимата Д. Б. Д. с пробационната мярка поправителен труд за срок от пет месеца, при 10% удръжки от трудовото й възнаграждение.

определя периодичност от два пъти седмично, в които подсъдимата Д. да се явява и подписва пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице при изпълнение на пробационната мярка “задължителна регистрация по настоящ адрес”.

Оставя в сила решението в останалата му част.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ: