Ключови фрази
Откриване и несъобщаване, унищожаване или повреждане на културна ценност * материална незаконосъобразност


Р Е Ш Е Н И Е
№ 1 София, 20 януари 2014 година


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на петнадесети януари две хиляди и четиринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: КАПКА КОСТОВА
МИНА ТОПУЗОВА

при участието на секретаря Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора Димитър Генчев
изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова
дело № 2099 по описа за 2013 година.

Главният прокурор на Република България е направил искане за възобновяване на нохд № 367/13 г. на Окръжния съд – гр. Шумен, отмяна на определението от 12.09.2013 г. за одобряване на споразумение между служебния защитник на подсъдимия А. И. И. и прокурор от Окръжна прокуратура-гр.Шумен и връщане на делото за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство – на ОП-гр.Шумен. Пред ВКС прокурорът при Върховната касационна прокуратура поддържа искането.
Осъденият, редовно призован, не се явява и не изпраща процесуален представител.

За да се произнесе Върховният касационен съд, първо наказателно отделение взе предвид следното:

В производство по реда на чл.381-382 НПК, с определение № 27 от 12.09.2013 г. по 367/13 г. ШОС одобрил споразумение между посочените по-горе страни, по силата на което обвиняемият И. е признат за виновен в извършването на две престъпления – по чл.278, ал.6 и чл.277а, ал.7 НК, за които при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.”б” НК са му наложени наказания пробация, включващи пробационните мерки – задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител два пъти седмично; задължителни периодични срещи с пробационен служител и безвъзмезден труд в полза на обществото от 300 часа годишно за първото престъпление и от 200 часа годишно за второто. За престъплението по чл.278 НК срокът на пробационните мерки е 2 години, а за престъплението по чл.277а НК – 1 година и 6 месеца. На основание чл.23, ал.1 НК е определено едно общо наказание, а именно – пробация, включваща пробационните мерки – задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител за срок от 1 години 6 месеца; задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 2 години и безвъзмезден труд в полза на обществото от 300 часа годишно, за срок от две години. На основание чл.53, ал.1, б.”б” НК в полза на държавата е отнет един брой самоделно направен детектор за метал и акумулаторна батерия. Със същото определение наказателното производство по делото е прекратено.
С оглед на предвиденото в чл.382, ал.9 НПК определението влязло в сила на 12.09.2013 г.

Като съобрази горното, доводите на страните и след проверка Върховният касационен съд, първо наказателно отделение установи:

Искането е допустимо и основателно. Налице са претендираните от прокурора касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и 2 НПК.

При одобряване на споразумението съдът е допуснал нарушение на закона.
Определянето на общо наказание по реда на чл.23, ал.1 НК предпоставя налагане на най-тежкото от определените наказания. Добре е видно, че пробационната мярка – задължителна регистрация по настоящ адрес, неправилно е наложена за срок от 1 година и 6 месеца, вместо за 2 години.
ШОС е следвало при условията на чл.382, ал.5 НПК да предприеме необходимото за преодоляване на допуснатото от вносителя на споразумението идентично нарушение. Вместо това е одобрил споразумението и е пренесъл неправилното приложение на закона и в съдебния акт.
Искането на прокурора за връщане на делото за ново разглеждане на стадия на досъдебното производство, поради неизпълнение от страна на съда на задълженията, произтичащи от чл.382, ал.7 и 8 НПК, не може да се удовлетвори. Приложението на последно посоченото правило е в зависимост от резултата на мерките по чл.382, ал.5 НПК, а по делото липсват данни такива да са предприети.
Последно казаното предопределя стадия на който делото следва да се върне за ново разглеждане, а именно – съдебното заседание.
Водим от горното на основание чл.425, ал.1, т.1 НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО определение № 27 от 12.09.2013 г. по нохд № 367/13 г. на Окръжния съд – гр. Шумен и ВРЪЩА ДЕЛОТО за ново разглеждане от друг състав на същия съд от стадия на съдебното заседание.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: