Ключови фрази
Искане за възобновяване на наказателно дело от задочно осъден * групиране на наказания * определяне на общо най-тежко наказание * усложнена форма на множество престъпления * най-благоприятно групиране на наказания


Р Е Ш Е Н И Е

№113

С., 17 февруари 2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на 11 февруари, две хиляди и единадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН НЕДЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА ПЛАМЕН ПЕТКОВ

при участието на секретаря Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора Петя Маринова
изслуша докладваното от съдия Пламен Петков
н.дело № 729 / 2010 год.

Производство е образувано по повод искане на главният прокурор на Република България за отмяна по реда на възобновяването на определение от 14. 10 2010 год., постановено по ЧНД № 220 / 10 год. по описа на В. военен съд, с което е било извършено групиране на наложени на осъдения П. К. Б., наказания.
В искането се твърди, че съдът не е сторил пълно и цялостно групиране, като се излагат доводи за допуснато нарушение на материалния закон. Отправено е искане за отмяна на атакувания съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав.
Осъденият, редовно призован се явява в съдебно заседание. Той и защитника му оспорват искането, като развиват доводи за неговата неоснователност.
Представителят на Върховната касационна прокуратура изразява становище за основателност на искането, като поддържа изложените в него съображения.
Като съобрази депозираното искане и доводите на страните и след проверка на делото, Върховният касационен съд, I-во наказателно отделение, достигна до следните иззводи:
Искането на главният прокурор на Република България е допустимо и основателно. Това е така поради следните съображения:
Оспореното определение на Варненския военен съд е влязло в сила на 30. 10. 2010 г. и не е проверявано от въззивния и касационния съд. От материалите по делото е видно, че в случая действително са налице касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Това е така защото, когато съдът при извършване на групиране на наложени на даден осъден наказания, е пропуснал някое от осъжданията и/или не го е обсъдил в мотивите и/или не го е взел предвид в крайното решение/какъвто е настоящият случай/, той допуска нарушение на чл. 14, ал. 1 от НПК - съществено процесуално нарушение. От друга страна, нарушени са и разпоредбите на чл. 23-25 от НК, тъй като не е извършено пълно и цялостно групиране на престъпленията на осъдения и налагане на общо наказание за тях.
Производството пред Варненски военен съд е протекло по реда на чл.306 НПК, като съдът е обсъдил осъжданията на лицето и правилно е приел, че е налице усложнена форма на множество престъпления, поради едновременност на съвкупност и рецидив при някои от престъпленията, но липсва извършване на пълно и цялостно групиране на наказанията, като е било определено общо наказание само по три от делата и по същество нарушен принципа на най – благоприятно за осъдения съчетание.
Изложеното обуславя отмяна на горепосоченото определение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд от стадия на съдебното заседание.
Поради изложеното и на основание чл. 425, ал. 1 от НПК, ВКС, I-во наказателно отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА ИЗЦЯЛО ПО РЕДА НА ВЪЗОБНОВЯВАНЕТО определение от 14. 10. 2010 г., постановено по ЧНД № 220 / 2010 год. по описа на Варненски военен съд и ВРЪЩА ДЕЛОТО ЗА НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ от друг състав на същия съд от стадия на съдебното заседание.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: