Ключови фрази
Разпускане на политическата партия с решение на СГС * регистърно производство


5

Р Е Ш Е Н И Е

№ 11

гр. София, 07.02.2018 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в открито съдебно заседание на двадесет и трети януари през две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
ЧЛЕНОВЕ: КОСТАДИНКА НЕДКОВА
АННА БАЕВА

при участието на прокурор СТАМЕНОВА със секретар СОФИЯ СИМЕОНОВА като изслуша докладваното от съдия ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА т. дело № 109 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 41 във връзка с 40, ал. 1, т. 3 от Закона за политическите партии.
Образувано е по касационна жалба на Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“, [населено място] чрез адв. Методи Б. срещу решение № 1931 от 17.10.2017г. по т. дело № 1323/2017г. на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI-16 състав, с което е разпусната на основание чл. 38, т. 5 във връзка с чл. 40, ал. 1, т. 3 и т. 5 ЗПП Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“, регистрирана по ф. дело № 13376/2004г. на СГС, VI-3 състав, и политическата партия е осъдена да заплати в полза на бюджета на СГС държавна такса в размер 80 лв., а по сметка на „Държавен вестник“ сумата 35 лв. за обнародване на постановеното решение.
Касаторът излага оплакване за недопустимост на решението, тъй като е постановено по недопустим иск. Релевира доводи, че съдът е тълкувал неправилно разпоредбата на § 4 ПЗР от ЗПП и неправилно е приел, че служебното заличаване на политическата партия по реда на § 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП се прилага само в случаите на ал. 3 на същия параграф, но не и в случаите на ал. 1. Поддържа становище, че разпоредбата на § 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП урежда две отделни хипотези: 1/ неподаване в срок на искане за пререгистрация в случаите по ал. 3, в който случай партията се прекратява по иск на прокурора; 2/ влязъл в сила отказ за пререгистрация, който води до служебно заличаване на партията; при систематичното тълкуване на § 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП с предходните алинеи се налага извод, че във всички случаи на влязъл в сила отказ за пререгистрация партията се прекратява ex lege и следва да бъде заличена служебно от съда, независимо дали задължението за пререгистрация произтича от § 4, ал. 3 или от § 4, ал. 1 ПЗР от ЗПП. Касаторът излага съображения, че след като § 4, ал. 1 ПЗР от ЗПП предвижда преклузивен срок за пререгистрация на политическите партии чрез привеждане на устава им в съответствие с изискванията на новия закон, логично е липсата на пререгистрация в този срок да води до служебно заличаване на субектите, които не са пререгистрирани. Моли решението на СГС да бъде обезсилено, производството по предявения иск да бъде прекратено и да бъде постановено служебно заличаване на Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“ от регистъра на политическите партии на основание § 4, ал. 4 във връзка с ал. 1 ПЗР от ЗПП.
Върховна касационна прокуратура оспорва жалбата и поддържа становище, че решението е допустимо, тъй като е постановено по допустим иск, поради което следва да бъде оставено в сила. Излага съображения, че неизпълнението на задължението на политическата партия по § 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП да приведе устава си в съотвествие със закона в императивно предвидения срок, не е скрепено със санкция за прекратяване на партията автоматично само на това основание. Правните последици на § 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП са неприложими в случая на отказ на пререгистрация на политическата партия по § 4, ал. 1 ПЗР от ЗПП, тъй като не са свързани с неизпълнение на задължението за привеждане на уставите в съответствие със закона, а със задължението, произтичащо от § 4, ал. 3 ПЗР от ЗПП, което се отнася само за политическите партии, които са регистрирани чрез повтаряне на наименованието или абревиатурата на друга партия.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, като обсъди направените оплаквания и релевираните доводи извърши проверка на обжалвания съдебен акт, констатира следното:
Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срока по чл. 41, ал. 1 ЗПП от надлежна страна срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.
Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.
Първоинстанционният съд е констатирал, че Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“ попада в приложното поле на § 4 ПЗР от ЗПП, предвид обстоятелството, че е вписана в регистъра на политическите партии въз основа на съдебно решение от 21.02.2005г. по ф. дело № 13376/2004г. на СГС, VІ-3 състав.
Приел е, че само в хипотезата при частична или пълна идентичност на наименованието, т. е. в случаите по ал. 3 на § 4 ПЗР от ЗПП, при неподаване в срок на документи за пререгистрация /в срок до 31.12.2005г., продължен до 30.06.2006г./, политическата партия се прекратява от съда по искане на прокурор, а при влязъл в сила отказ за пререгистрация се заличава служебно от съда /§ 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП/. Посочил е, че разпоредбата на § 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП урежда последиците при бездействие на политическата партия да промени наименованието си, респ. при влязъл в сила отказ за пререгистрация, които са насочени към гарантиране прилагането на установеното в чл. 14, ал. 2 ЗПП правило да не се допуска повтаряне на наименованието или абревиатурата на друга партия, както и прибавянето към тях на думи, букви, цифри, числа или други знаци. Софийски градски съд е изложил съображения, че няма основание тези последици да се прилагат и по отношение на § 4, ал. 1 ПЗР от ЗПП, която разпоредба не е включена в приложното поле на ал. 4 и няма основание за разширителното й тълкуване и прилагане. Поради това, че липсват данни Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“ да е заявявала за вписване промяна в наименованието, тъй като повтаря наименованието или абревиатурата на друга партия, регистрирана преди нея, постановеният и влязъл в сила отказ няма за последица служебно заличаване на партията съгласно § 4, ал. 4 ПЗР от ЗПП.
За да разпусне Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“ на основание чл. 38, т. 5 ЗПП, първоинстанционният съд се е аргументирал с наличието на предпоставките на чл. 40, ал. 1, т. 3 и т. 5 ЗПП. Приел е, че партията не е участвала в избори за народни представители, за президент и вицепрезидент или за общински съветници и кметове за период повече от пет години, считано от последната й регистрация /т. 3/, както и не е провеждала предвидените в устава заседания на върховния орган повече от два последователни пъти, но не по-малко от веднъж на 5 години, и не е представила в съда за вписване състава на новото ръководство /т. 5/. Поради посочените съображения СГС е направил извод, че състоянието на формално съществуване на политическия субект не е обществено оправдано, поради което това юридическо състояние следва да се приведе в съответствие с фактическото и неосъществяващата дейност партия да бъде прекратена.
Обжалваното решение е допустимо и правилно.
Доводът на касатора за недопустимост на предявения иск поради прекратяване на политическата партия ex lege поради влизане в сила на отказа на съда за пререгистрация на политическата партия е неоснователен. Разпоредбата на § 4, ал. 2, предл. 2 ПЗР от ЗПП намира приложение в хипотезата на влязъл в сила отказ за пререгистрация на политическата партия в случаите на ал. 3 на § 4 от ПЗР от ЗПП, т. е. при отказ за пререгистрация на политическата партия с друго наименование. Посочената правна норма не следва да се тълкувана разширително, поради което липсва основание за извод за служебно заличаване от съда на партията в настоящия случай, тъй като не се касае до регистрирана партия чрез повтаряне на наименованието или абревиатурата на друга партия, регистрирана по-рано, нито чрез прибавянето на думи, букви, цифри, числа или други знаци. Поради това, че разпоредбата на § 4 ЗПП не предвижда автоматично прекратяване на политическата партия при отказ за вписване на промени в устава на партията във връзка с привеждането му в съответствие с изискванията на ЗПП, то не може да се приеме, че Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“ е прекратена автоматично с влизане в сила на решението от 27.10.2006г. по ф. дело № 13376/2004г. на СГС, ФО, VI състав /оставено в сила с решение № 45/25.02.2008г. по т. дело № 533/2007г. на ВКС, ТК, I т. о./.
Разпоредбата на чл. 38, т. 1 – т. 5 ЗПП регламентира хипотезите, при които се прекратява една политическа партия: решение за сливане или вливане в друга партия /т. 1/, решение за разделяне на две и повече партии /т. 2/, решение за саморазпускане съгласно устава й /т. 3/, влязло в сила решение на Конституционния съд, с което политическата партия е обявена за противоконституционна /т. 4/, разпускане с решение на Софийски градски съд /т. 5/. Предпоставките за разпускане на политическа партия от Софийски градски съд са предвидени в чл. 40, ал. 1, т. 1 – т. 5 ЗПП, като съгласно ал. 2 на чл. 40 ЗПП решението на СГС по ал. 1 се постановява по иск на прокурора. В настоящия случай предявеният иск е допустим – предявен на основание чл. 40, ал. 1, т. 1, т. 3 и 5 ЗПП, поради това, че политическата партия е нарушила изискванията на закона, като не се е пререгистрирала съгласно изискванията на § 4, ал. 1 ПЗР от ЗПП /т. 1/, не е участвала повече от 5 години от последната й съдебна регистрация в избори за народни представители, президент, вицепрезидент или за общински съветници и кметове /т. 3/ и не е провеждала предвидените в устава заседания на върховния орган съгласно ЗПП и устава на ПП не по-малко веднъж на 5 години и не е представила в съда за вписване на ново ръководство /т. 5/.
Правилно и в съответствие с представените доказателства СГС е приел, че са налице предпоставките на чл. 40, ал. 1, т. 3 и т. 5 ЗПП. Видно от удостоверение от 21.03.2017г., издадено от Фирмено отделение на СГС, Политическа партия „Национално движение за свобода и демокрация“ е вписана в Регистъра на политическите партии с решение от 21.02.2005г. по ф. дело № 13376/2004г. Съгласно писмо изх. № АС-09-17/30.03.2017г. на Централна избирателна комисия посочената политическа партия е участвала само в изборите за общински съветници и кметове на 28.12.2007г. и е била регистрирана от ЦИКМИ с решение № 80 от 31.08.2007г. При тези данни е налице основанието по чл. 40, ал. 1, т. 3 ЗПП за разпускане на политическата партия.
Налице е и основанието по чл. 40, ал. 1, т. 5 ЗПП за разпускане на политическата партия, предвид липсата на данни за провеждане на предвидените в устава заседания на върховния орган съгласно ЗПП и устава на ПП не по-малко веднъж на 5 години и за представяне в съда на заявление и документи за вписване на новото ръководство.
Обжалваното решение е правилно, като постановено в съответствие с материалния закон, не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и е обосновано, поради което следва да бъде оставено в сила.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1931 от 17.10.2017г. по т. дело № 1323/2017г. на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI-16 състав.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.