Ключови фрази
отказ на съдия по вписванията * акт за държавна собственост


О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 177

София 15.04.2013 г.

ВЪРХОВНИЯ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПЪРВО гражданско отделение, в закрито заседание на четвърти април, две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теодора Нинова
ЧЛЕНОВЕ: Костадинка Арсова
Василка Илиева

изслуша докладваното от съдията Арсова ч.гр.д.№ 1225/2013 година:

Производството е по чл. 274, ал.3 ГПК.
“И.” А. е подала частна касационна жалба срещу определение № ІV-89 от 9.01.2013 г. по ч. гр.д. № 2289 от 2012 г. на Бургаския окръжен съд, Шести въззивен граждански състав с което е потвърден отказа на съдията по вписвания, изразен в определение № 133 от 8.11.2012 г. при Бургаския районен съд за вписване чрез отбелязване на отмяната на два акта за държавна собственост – А. №.... от ...... г. и А. № .... от ...... г. Инвокира се оплакване за неправилност на определението поради противоречие със закона.
Към жалбата е представено изложение, в което се прави искане за допускане на касационна проверка на определението при условията на чл.280, ал.1, т.3 ГПК и е поставен въпроса : подлежи ли на вписване в регистрите на службата по вписвания отмяната на актовете за държавна собственост.
Върховния касационен съд, Първо отделение като взе предвид доводите на страните и данните по делото приема следното от правна и фактическа страна:
Подадената частна жалба е допустима защото е депозирана от надлежна страна, срещу съдебен акт, подлежащ на контрол с частна жалба и в законният срок по чл.275, ал.1 ГПК и разгледана по същество е основателна.
Касираното определение следва да се допусне до касационна проверка при условията на чл.280, ал.1, т.3 ГПК, тъй като по въпроса не е налице произнасяне, а същия има значение макар акта за държавна собственост да има само констативно , а не конститутивно значение.
Настоящия състав намира, че частната жалба е основателна.
Бургаския окръжен съд е споделил виждането на Съдията по вписванията, че съгласно чл.74, ал. 4 от Закона за държавната собственост и чл.4, б.”а” от Правилника за вписване на вписване в Службата по вписвания подлежи новосъставеният акт за държавна собственост както и акта , с който се допуска поправка на очевидна фактическа грешка, но отмяната на акта за държавна собственост не подлежи на вписване. Този извод е неправилен.
Акта за държавна собственост, съставен по реда на чл.70 и сл. от Закона за държавната собственост представлява официален удостоверителен документ, установяващ правото на собственост на Държавата. Акта за държавна собственост е носител на информация за имота и учредените вещни права върху него , които са държавна собственост/ публична или частна/ и има доказателствено значение. Именно за това е допуснато изменение в Правилника за вписване с Д.в. бр. 5 от 2001 г. и е предвидено изрично ,че актовете за държавна собственост, които имат констативно значение подлежат на вписване. Вписването представлява юридически акт с гражданско правно действие и с него се осигурява информация до гражданските субекти за собствеността върху имота, включително това , че тя има държавен характер. Освен това с него се дава гласност и на промените осъществявани с него- прехвърлянето на вещните права , тежести , искови молби и др. Вписването има и гаранционно значение защото с извършването му всички останали волеви актове , имащи вещно правни последици са непротивопоставими на защитените от вписването лица. Вписванетно в Службата по вписвания се осъществява на актове, които са предвидени изрично Правилника или такива , чието вписване е предвидено в други закони -чл.4, б.”и” от ПВ примерно акта за поправка на очевидна фактическа грешка в на А. – чл.72, ал.3 от ЗДС.
В чл.106 от ППЗДС е посочено, че вписване се извършва и в регистри, които се съхраняват към общинските служби за държавни имоти. Регистрите обаче имат значение за органите, които управляват и се разпореждат с държавната собственост . На вписването в регистрите не е придадено гаранционно значение, а те имат само оповестително такова.
Именно за това отмяната на акта за държавна собственост следва да бъде отразена в Службата по вписвания защото с нея се удостоверява, че имота вече не е държавна собственост , а представлява собственост на друг правен субект. В България все още вписването се извършва по персоналната система, т.е. по имената на лицата , които отчуждават имота. Следователно след като имота вече не е на държавата, то тази промяна следва да бъде отбелязана в Службата по вписванията.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Първо гражданско отделение,

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на определение № ІV-89 от 9.01.2013 г. по ч. гр.д. № 2289 от 2012 г. на Бургаския окръжен съд, Шести въззивен граждански състав .
ОТМЕНЯВА определение № ІV-89 от 9.01.2013 г. по ч. гр.д. № 2289 от 2012 г. на Бургаския окръжен съд, Шести въззивен граждански състав
ПОСТАНОВЯВА да се извърши вписване чрез отбелязване на отмяната на А. № ... от ...... г. и А. №.... от ..... г. на съдията по вписвания към Бургаския районен съд за следния недвижим имот : поземлен имот с идентификатор ......, представляващ УПИ L -......, който е образуван от обединението на два урегулирани поземлени имота както следва : УПИ LІ -...., находящ се в кв..... по плана на П. – С., Б. с площ от 22 382 кв.м. и УПИ- ...., находящ се в кв.32 по плана на П.- С., Б. с площ от 2 584 кв.м.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: