Ключови фрази
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА - Телесни повреди * предмет на касационно обжалване * административно наказание по чл. 78а НК * недопустим касационен протест

Р Е Ш Е Н И Е

                О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                         220

 София,  21 май 2009 година

 

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на седемнадесети април две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

                                                                                      НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ

                                                                        

при участието на секретаря Аврора Караджова

и в присъствието на прокурора Николай Любенов

изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова

дело № 198 по описа за 2009 година.

 

С решение № 153 от 20.01.2009 г. по внохд № 148/08 г., образувано по протест на прокурора, Военно-апелативният съд потвърдил присъдата на Софийският военен съд, постановена по нохд № 143/08 г., с която подсъдимите М. С. М. и В. Б. А. са оправдани по предявеното им обвинение по чл.131 ал.1 т.2 вр.с чл.130 ал.2 и чл.20 ал.2 НК.

Срещу въззивното решение е постъпил касационен протест от прокурор при Военно-апелативна прокуратура. Претендира се наличието на основанията по чл.348 ал.1 т.т.1 и 2 НПК и се иска връщане на делото за ново разглеждане за отстраняване на допуснатите съществени нарушения на процесуални правила. Пред ВКС протеста се поддържа от представителя на Върховната касационна прокуратура.

Подсъдимите и защитата им изразяват становища за неоснователност на протеста.

К. съобрази горното, доводите на страните и след проверка в пределите по чл.347 НПК, ВКС І-во наказателно отделение установи:

Протестът е недопустим и следва да се остави без разглеждане.

Разглеждането на делото пред първата инстанция – СВС, е протекло по реда на глава 28 НПК – освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. С определение от 02.07.2008 г., като е констатирал предпоставките на чл.78а НК СВС е постановил делото да се разгледа по реда на чл.376 НПК. Обстоятелството, че постановеният от СВС съдебен акт е наименован присъда (погрешно, предвид разпоредбата на чл.378 ал.4 НПК – решение), не дава основание за друг извод относно реда по който делото е разгледано.

Съгласно чл.378 ал.5 НПК решението на първата инстанция може да се оспори по реда на глава 21 НПК – въззивно производство. Това обаче не предопределя касационен контрол върху въззивния съдебен акт, тъй като в глава 28 НПК се съдържа специална разпоредба, която го изключва, а именно – чл.380 ал.1 НПК. Известно е, че по силата на последно посочения текст на закона, предложението за възобновяване на дело по глава 28 НПК се разглежда от апелативния, съответно военно-апелативния съд по реда и сроковете, определени в Закона за административните нарушения и наказания. Ако се допусне въззивният съдебен акт, постановен по жалба по реда на чл.378 ал.5 НПК да подлежи на касационна проверка, няма как решението на касационната инстанция да бъде оспорено по чл.380 ал.1 НПК (в производство по възобновяване) пред съд от по-ниско равнище в съдебната йерархия.

Друга причина за процесуално недопустимото оспорване на споменатото по-горе въззивно решение, е пропускът да се забележи, че от кръга на актовете, подлежащи на касационен контрол – чл.346 НПК изрично са изключени тези, с които деецът е бил освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл.78а от НК (в случая чл.346 т.1 НПК). Това не означава, че вън от контрола осъществяван от ВКС по глава 23 НПК стоят само актовете, приключили с налагане на административно наказание по чл.78а от НК. Противното би предпоставило нарушение на основния принцип по чл.11 НПК за равенство на страните в наказателното производство, в частност равенство в процесуалните им възможности за защита.

Водим от горното ВКС І-во наказателно отделение

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационния протест срещу решение № 153 от 20.01.2009 г., постановено по внохд № 148/08 г. на Военно-апелативния съд на Република България и ПРЕКРАТЯВА производството пред ВКС.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: