Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * възстановяване на длъжност * незаконно уволнение * обезщетение за оставане без работа * отмяна на уволнение * прекратяване на трудовото правоотношение * съкращаване на щата


1





Р Е Ш Е Н И Е




[населено място] …………… 2010 год.


В ИМЕТО НА НАРОДА



Върховният касационен съд на Република България, IІІ гражданско отделение в съдебно заседание на единадесети октомври две хиляди и десета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ЗЯПКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
О. К.


при участието на секретаря Цветанка Найденова
разгледа докладваното от съдията Д.
гр.дело №1565 образувано по описа за 2009 год.


Производството е по чл.290 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Д. за деца и младежи с умствена изостаналост „Св.М.”,[населено място], общ.Търговище, против решението от 03.07.2009г., постановено по в.гр.д. №177/2009г. на Търговищки окръжен съд, с което е потвърдено решението от 15.04.2009г. по гр.д.№61/2009г. на Благоевградски районен съд, в обжалваната част за уважаване на предявените от М. И. Г. от[населено място], искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1-3 от КТ.
Касационното обжалване е допуснато с определение №616 от 16.06.2010г. на основание чл.280, ал.1, т.1 от ГПК поради разрешаването с въззивното решение на въпроса: към кой момент следва да се преценява законността на уволнението, когато трудовият договор е прекратен с предизвестие – към момента на връчване на предизвестието или към момента на изтичане на срока на предизвестието, в противоречие с решение №337 от 30.04.2010г. по гр.д.№1188/2009г. на ВКС, ІІІ г.о., с което е прието, че законността на уволнението поради съкращение в щата, когато трудовият договор е прекратен с предизвестие, следва да се преценява към момента на изтичане на срока на предизвестието.
Настоящият съдебен състав не споделя тази практика, а счита, че разрешението на въпроса с въззивното решение е правилно и законосъобразността на уволнението, когато трудовият договор е прекратен с предизвестие следва да се преценява към момента на връчване на предизвестието на работника или служителя, тъй като предизвестието е крайният акт, с който завършва дейността по уволнението. Към този момент трябва да се е осъществило приложеното основание за уволнение с предизвестие по чл.328, ал.1 от КТ. С отправяне на предизвестието работодателят упражнява правото си на едностранно прекратяване на трудовото правоотношение, което поражда действие с достигане на изявлението до адресата. Това е моментът, към който следва да се извърши преценка съществувало ли е потестативното право и надлежно ли е упражнено то.
В касационната жалба се поддържа, че решението е неправилно. По съображения в жалбата се иска решението да бъде отменено.
Ответникът по жалбата М. И. Г. не взема становище.
Върховният касационен съд, състав на IІІ гр. отделение, след като прецени данните по делото и доводите на страните, с оглед заявените основания за касиране на решението, приема следното:
С въззивното решение е оставено в сила първоинстанционното решение в обжалваната част за признаване за незаконно и отмяна на уволнението на М. И. Г., извършено със заповед №308 от 18.11.2003г. на директора на Д. „Св.М.”,[населено място]; за възстановяването му на заеманата преди уволнението длъжност „пазач” и за заплащане на обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ в размер на 1243,20лв. за периода 24.11.2008г.-31.03.2009г.
Въззивният съд е приел, че трудовият договор на Г. е прекратен от работодателя поради съкращение в щата с изтичане на срока на предизвестието. Приел е, че при уволнение на приложеното от работодателя основание, релевантният момент, към който следва да се преценява налице ли е съкращение в щата, е моментът на връчване на предизвестието. Поради това, че към този момент не е било налице съкращение в щата съдът е приел уволнението за незаконно.
Решението е правилно.
Установено е, че М. И. Г. е заемал длъжността пазач в Д. за деца и младежи с умствена изостаналост „Св.М.”, по силата на трудов договор, който е прекратен едностранно от работодателя на основание чл.328, ал.1, т.2 от КТ – поради съкращаване в щата. На 23.10.2008г. на Г. е връчено предизвестие №ВО-289/16.10.2008г. за прекратяване на трудовия договор на основание чл.328, ал.1, т.2 от КТ – поради съкращаване в щата. Издадена е заповед №308/18.11.2008г. за прекратяване на трудовия договор на основание чл.328, ал.1, т.2 от КТ – съкращаване в щата, считано от 24.11.2008г. Представени са две длъжностни разписания – първото в сила от 10.07.2008г., с което за длъжността пазач са предвидени 4 щатни бройки и длъжностно разписание в сила от 23.11.2008г., с което за длъжността пазач са предвидени 2 щатни бройки.
Срокът на предизвестието е 30-дневен и се брои в календарни дни, считано от деня на връчването на предизвестието и започва да тече от следващия ден на получаването му – чл.326, ал.2 и ал.4 от КТ. Когато последният ден от срока на предизвестието е неприсъствен ден, какъвто е и разглежданият случай, срокът свършва в края на първия присъствен /работен/ ден. Това разрешение е общо за гражданското право – чл.72, ал.2 от ЗЗД. В случая предизвестието е връчено на 23.10.2008г. и срокът е изтекъл на 24.11.2008г. – понеделник. Новото щатно разписание е влязло в сила от 23.11.2008г. Т.е. новото щатно разписание не е влязло в сила към момента на връчване на предизвестието за уволнение поради съкращение в щата, а в един по-късен момент до изтичане срока на предизвестието за уволнение поради съкращение в щата.
В случая когато трудовото правоотношение се прекратява едностранно с предизвестие на някое от основанията по чл.328, ал.1 от КТ и уволнението настъпва след изтичане срока на предизвестието без връчване на заповед, предизвестието обективира волеизявланието на работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение и е крайният акт, с който завършва дейността по уволнението. Когато към този момент липсва елемент от фактическия състав на основанието за уволнение, уволнението е незаконно, тъй като не е налице приложеното основание за едностранно прекратяване на трудовото правоотношение с предизвестие, а по-късното му настъпване до изтичане на срока на предизвестието е правно ирелевантно за законността на уволнението.
Правилно е прието от въззивния съд, че към релевантния момент, към който следва да се преценява правилно ли е упражнено правото на уволнение с предизвестие на основание чл.328, ал.1, т.2, пр.2 от КТ е моментът на връчване на предизвестието, и тъй като в случая към този момент не е налице съкращение на щата, правилно е прието уволнението за незаконосъобразно.
По изложените съображения следва да се приеме, че не са налице поддържаните от касатора основания за неправилност на въззивното решение и съобразно разпоредбата на чл.293, ал.1 от ГПК то следва да се остави в сила.
Предвид изложеното, Върховният касационен съд, състав на IІІ гр. отделение

Р Е Ш И:


ОСТАВЯ В СИЛА решението от 03.07.2009г., постановено по в.гр.д. №177/2009г. на Търговищки окръжен съд.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: