Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови обстоятелства * отмяна-нови писмени доказателства * отмяна-нарушено право на участие

Р Е Ш Е Н И Е

№ 33
София, 24.02.2014 година

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, състав на ВТОРО отделение на гражданска колегия, в открито съдебно заседание на десети февруари две хиляди и четиринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА


при участието на секретар Теодора Иванова
изслуша докладваното от съдията БАЛЕВСКА
гр.дело № 237 /2014 година и за да се произнесе, взе предвид:


Производството е по чл.303 ал.1 т.1 и т. 5 ГПК.

С. Г. С. от [населено място] е поискала отмяна на Решение Nо 306 от 01.11.2013 година по гр.д. Nо 1454/2012 год. на ВКС- състав на III отделение на гражданската колегия по чл. 7 от ЗА, поддържайки , че след постановяване на решението на ВКС са налице нови доказателства и нови обстоятелства, свързани с образуваното дисциплинарно производство, с които не е могла да се снабди по време на производството поради допуснати нарушения на процесуалните правила от съда и поради лишаване от възможността да участва по делото и да се запознае със всички материали касаещи предприетите от нея процесуални действия по поправка на протоколи от откритите съдебни заседания.
По делото, по реда на чл. 306 ал.3 ГПК не е постъпил писмен отговор от ответната страна – В. а. с..В съдебно заседание процесуалния представител - адв.Р.С.- САК оспорва наличието на основания за отмяна на съдебното решение..
По подадената молба за отмяна и на основание чл. 307 ал. 1 ГПК , състав на второ отделение на ВКС- гражданска колегия, намира :
С посоченото решение , състав на ВКС е оставил в сила Решение Nо 1577 от заседание от 14.09.2012 година на В. а. с. , с което е оставена без уважения жалбата на С. Г. С. срещу Решение Nо 7 от 30.05.2012 година на А. с. [населено място] за отписването и от списъка на адвокатите в колегията.
За да остави в сила решението на В. а. с. от 14.09.2012 година , с което е оставено в сила решение на АК-В. от 30.05.2012 година за отписване на С. С. от списъка на адвокатите в колегията, съставът на ВКС/ в производството по чл. 22 ал.3 във вр. с чл. 7 ал.5 и 6 от Закона за адвокатурата/ е приел, че отписването е извършени при точно съблюдаване на процедура и основания за това от компетентните органи на Адвокатурата – а именно публикация в ДВ.бр.29/2012 година на обявление на висшия дисциплинарен съд , че с влязло в сила решение по дисциплинарно дело 21/2012 година адвокат С. С.- АК В. е лишена от право на упражнява адвокатска професия за срок от 16 месеца, считано от датата на публикацията 10.04.2012 година.
В отменителното производство се поддържа тезата , че липсва надлежно образувано и проведено дисциплинарно производство, поради което не е било налице основания за извършеното отписване от списъка на адвокатите на АК-В..
Страната молител С. С. не представя писмени документи, но иска от съда по отмяната да събере писмени доказателства- Протокол от 01.10.2010 година на В. адвокатски съвет, който е послужил за образуване на дисциплинарно производство и чието събиране е отказано в инстанциите и по водените от нея административни дела,въпреки произнесеното в тази насока Решение на ВАС, по реда и на основание чл.190 и сл. ГПК.
Настоящият състав , преценявайки данните по делото, че за страната е бил налице законоустановен ред / за който самата тя знае/ за събиране на посоченото доказателства и че разпоредбата на чл. 190 ГПК пряко касае събиране на доказателствата в съдебния исков процес, е отказал с две свои определения / в закрито и открито съдебно заседание/ събирането на Протокола от 1.10.2010 година на В. адвокатски съвет, послужил за образуване на дисциплинарно производство
След преценка на наведените доводи на защитата на молителите и тази на ответника по молбата за отмяна ,настоящият състав на ВКС намира молбата за отмяна , подържана на основание чл. 303 ал.1 т.1 ГПК , за неоснователна .
Съгласно чл. 303 ал.1 т.1 ГПК, влязло в сила решение на съда , може да бъде отменено в хипотезите на открити , след влизане в сила на решението , чиято отмяна се иска на 1/ нови обстоятелства или 2/ нови писмени доказателства , когато същите са от значение за изхода на спора по делото, не са били известни при решаването му или с които страната-молител не е могла да се снабди своевременно.
За да е налице „ново обстоятелство „ като основание за отмяна по чл. 303 ал.1 т.1 ГПК, законът предпоставя съществуването на соченото обстоятелство като обективен факт преди постановяване на решението, чиято отмяна се иска, при условие , че същото да не е било известно на страната към този момент, като незнанието се дължи на обективни причини. В тази насока са и приложимите разяснения на ТР 138/67 година на ОСГК на ВС.
Новото обстоятелство, следва да е от значение за изхода на делото, като не представлява ново основание за защита на претендираното право и като факт от обективната действителност да се удостоверява /доказва/ чрез веществен носител- писмен документ.
Новото доказателство” следва да е писмен документ , които не е бил известен на молителя по време на разглеждане на делото в инстанциите, обективно страната да не е могла да се снади своевременно от органа или по начина с него, и този документ да обуславя, доколкото би бил приобщен към доказателствения материал, възможност за фактически и правни изводи, различни от тези на съда , с решението, чиято отмяна се иска.
Протоколът от 01.10.2010 година на В. а. с., който е послужил за образуване на дисциплинарно производство , няма качеството нито на ново обстоятелство , нито на ново писмено доказателство по см. на чл. 303 ал.1 т.1 ГПК, тъй като за неговото съществуване С. С. е знаела, могла е обективно да се снабди с него – видно от съдържанието на постановеното решение на ВАС.
Но дори и да би приет като ново обстоятелство или доказателство, то приобщаването на този Протокол към доказателствения материал по делото пред ВКС , в производството по чл. 22 ал.3 във вр. с чл. 7 ал.5 и ал.6 Закон за адвокатурата, няма и не би могло да се приеме , че има пряко отношение нито към спора за законосъобразността на заличаването при наличие на публикацията в Държавен вестник.
Не може да се приеме , че е налице основание за отмяна по чл. 303 ал.1 т.5 ГПК.
С чл. 303 т.5 ГПК се визират три фактически състава, свързани с неучастието на страната лично или чрез повереник по делото поради грубо нарушение от страна на решаващия съд на съдопроизводствените правила, а именно когато 1./ страната е била лишена от възможността да участва по делото, 2,/или не е била надлежно представлявана или 3./ когато не е могла да се яви лично или чрез повереника си поради особено непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее.
Твърденията по молбата за отмяна се обосновават с довод , че страната е била лишена от възможността да упражни ефективна защита по делото в резултат на нарушени правилата за редовно призоваване за съдебно заседание от 30.10.2013 година – 10 часа , както и поради обстоятелството, че искането и за поправка на протокола от съдебно заседание , проведено на 30.10.2013 година е оставено без разглеждане , а молбата и е върната .
С решението, чиято отмяна се иска, правото на участие на С. С. като страна в исковия процес не може да се приеме за нарушено.
Правото на ефективна процесуална защита е гарантирана от разпоредбите на гражданско-процесуалния кодекс, визиращи установена процедура по призоваването на лицето за съдебно заседание, надлежно връчване на съдебните книжа , личното или чрез пълномощник участие в съдебно заседание и в хода на съдебното производството по повод осъществяване правото на защита на спорни субективни материални права.
Нарушеното право на защита като основание за отмяна по см. на чл. 303 и сл. ГПК предполага наличие на една от установените по закон хипотези на нарушение на процесуалните правила , посочени по горе. Установените по делото данни сочат , че в призовката до С. С. , с която на страната е било лично връчен препис на Определение Nо 230 от 09.10.2013 год. на дата 21.10.2013 година , са посочени два различни часа, съответно 9.30 часа и 10.00 часа , за разглеждането на двете съдебни производства – това по искането на С. по чл. 151 ал.4 ГПК и това по приключване разглеждането на гр.д. Nо 1454/2012 г..
Ето защо тезата на молителката за нередовното и призоваване като страна по гр.д. Nо 1454/2012 година на ВКС-III г.о. е неоснователна. В съдебните производства , проведени на дата 30.10.2013 година , съответно обективирани с два отделни съдебни протокола , С. С. е участвала активно и в двете производства и е упражнила правото си на участие по делото.
Поддържаното като основание за отмяна нарушение на процесуалните правила поради отказ да се образува производство по чл. 151 ГПК не може да бъде квалифицирано като „лишаване на страната от възможността да участва по делото”, тъй като проверката на законосъобразността на отказа на съда е била предмет на самостоятелно обжалване от страна на молителката по чл. гр.д. Nо 236/2014 год. на ВКС-II г.о. , а и доколкото се касае до „нарушение на процесуални правила” свързани с искане за събиране на доказателства или повтаряне на извършени процесуални действия , свързани със събирането на доказателства по делото, то те могат да бъдат основание за отмяна само ако законодателят ги е посочил изрично в установените в чл. 303 и сл. ГПК основание.
По изложените съображения , състав на Върховния касационен съд- първо отделение на гражданска колегия


Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата за отмяна на С. Г. С. от [населено място] на Решение Nо 306 от 01.11.2013 година по гр.д. Nо 1454/2012 год. на ВКС- състав на III отделение на гражданската колегия, постановено в производството по чл. 22 ал.3 във вр. с чл. 7 ал.5 и ал.6 от Закон за адвокатурата , на основание чл. 303 ал.1 т.1 ГПК и чл. 303 ал.1 т.5 ГПК.
Решението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :