Ключови фрази
Квалифицирани състави на хулиганство * Европейска заповед за арест * задочно осъден * Искане за възобновяване на наказателно дело от задочно осъден * недопустимо искане за възобновяване * оставяне без разглеждане на искане за възобновяване * преклузивен срок * прекратено производство по възобновяване * просрочено искане за възобновяване * Трансфер на български гражданин, осъден от чуждестранен съд

Р Е Ш Е Н И Е

№ 84
Гр. София, 09 юни 2020 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в публичното заседание на втори юни през две хиляди и двадесета година в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА
ЧЛЕНОВЕ: МАЯ ЦОНЕВА
ЕЛЕНА КАРАКАШЕВА

С участието на секретаря И. Петкова и в присъствието на прокурора К. Иванов като разгледа докладваното от съдия Цонева наказателно дело № 285/2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава тридесет и трета от НПК и е образувано по искане на осъдения Е. Р. М. за възобновяване на н. о. х. д. № 952/2010 год. по описа на Районен съд – Шумен.
В искането, основаващо се на чл. 423, ал. 1 от НПК, са изложени доводи, че осъденият не е бил уведомен за воденото срещу него наказателното производство и тъй като същото е протекло в негово отсъствие не е могъл да упражни правото си на лично участие в наказателния процес. Направено е искане за отмяна на присъдата и за връщане на делото за ново разглеждане.
В съдебно заседание служебният защитник на осъдения поддържа искането по изложените в него съображения.
Осъденият Е. М. се солидаризира с аргументите на защитника и настоява наказателното производство да бъде възобновено.
Представителят на Върховна касационна прокуратура излага доводи за недопустимост на искането поради това, че не е спазен шестмесечният срок по чл. 423, ал. 1 от НПК. Пледира същото да бъде оставено без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните, намери, че макар да е подадено от процесуално легитимирано лице и да има за предмет акт по чл. 419, ал. 1, изр. 1 от НПК, искането е недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане. Съображенията за това са следните:

С присъда № 1635/10. 12. 2010 год., постановена по н. о. х. д. № 952/2010 год., Районният съд – Шумен е признал подс. Е. Р. М. за виновен в това, че на 21. 08. 2007 год. в [населено място] извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието е съпроводено със съпротива срещу орган на властта, изпълняващ задълженията си по опазване на обществения ред, поради което и на основание чл. 325, ал. 2 и чл. 54 от НК е осъден на осем месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим на изтърпяване. Делото е разгледано по реда на чл. 269, ал. 3 от НПК, тъй като осъденият не е бил намерен на посочения от него адрес. Присъдата не е обжалвана и протестирана и е влязла в сила на 28. 12. 2010 год.
На 28. 01. 2011 год. Районна прокуратура – Шумен е издала европейска заповед за арест (ЕЗА) с оглед предаване на осъдения за изпълнение на наложеното му наказание по н. о. х. д. № 952/2010 год. Установено е, че осъденият пребивава в Кралство Великобритания, където е подсъдим по дело за убийство.
С молба от 15. 11. 2013 год. осъденият е поискал да му бъде изпратен препис от присъдата по н. о. х. д. № 952/2010 год. като е посочен адрес в местата за лишаване от свобода в Кралство Великобритания. Водена е кореспонденция между него и Районна и Окръжна прокуратура – Шумен с искане да бъде оттеглена издадената ЕЗА. Молбата му е оставена без уважение и осъденият е бил надлежно уведомен за произнасянето както на районната, така и на окръжната прокуратура.
На 18. 12. 2017 год. осъденият е предаден на Република България по реда на Конвенцията за трансфер на осъдени лица за изтърпяване на наказание в размер на двадесет и осем години лишаване от свобода, наложено му за умишлено убийство от Кралския съд – Ш..
С оглед обстоятелството, че компетентните британски власти не са се произнесли по издадената ЕЗА (произнасяне с решение да бъде предадено лицето или с отказ да бъде изпълнена заповедта липсва и до настоящия момент), Районната прокуратура – Шумен е привела в изпълнение наказанието по н. о. х. д. № 952/2010 год. на 20. 12. 2017 год. Същото е изтърпяно на 20. 08. 2017 год. и от тази дата осъденият изтърпява наказанието, наложено му за убийство от британските власти и прието за изпълнение от Софийски градски съд с определение по н. ч. д. № 2859/2018 год.
Така описаните процесуални действия във връзка с изпълнение на наложеното наказание недвусмислено показват, че искането е просрочено. Съгласно чл. 423, ал. 1 от НПК искане за възобновяване може да бъде направено от задочно осъдения в шестмесечен срок от узнаване за постановената в негово отсъствие присъда. Предвид обстоятелството, че законодателят е предвидил задължително участие на осъдения в производството по чл. 423 от НПК (по аргумент от чл. 423, ал. 3 от НПК), касационната инстанция неизменно приема, че когато осъденият е бил задържан от компетентните власти на чужда държава, преценката за началото и края на преклузивния срок по чл. 423, ал. 1 от НПК, следва да бъде извършена при съобразяване на момента, в който лицето реално може да упражни правото си да поиска възобновяване на делото и да участва в производството пред ВКС. С оглед това принципно положение за начален момент следва да бъде приета датата, на която осъденият е постъпил в местата за лишаване от свобода за изпълнение на наложеното му наказание – 20. 12. 2017 год. Съгласно правилото на чл. 183, ал. 3 от НПК срокът е изтекъл на 20. 06. 2018 год. Искането за възобновяване е подадено едва на 07. 04. 2020 год., т. е. близо две години след като правото на осъдения да поиска възобновяване на основание чл. 423 от НПК е било преклудирано.
Твърденията на М., че е узнал за воденото срещу него наказателно производство едва през м. януари 2020 год., са несъстоятелни. Те са опровергани не само от доказателствата за изтърпяване на наказанието, но и от приложената към делото молба на осъдения от 15. 11. 2013 год. да му бъде изпратен препис от присъдата и от приетите като доказателство постановления на районната и окръжната прокуратури в гр. Шумен, с които са оставени без уважение молбите му за оттегляне на ЕЗА, издадена с оглед изтърпяване на наказанието.
Предвид тези съображения касационната инстанция намира, че искането е недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане, а производството по настоящото дело – да бъде прекратено.
Така мотивиран Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

Р Е Ш И :


ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на осъдения Е. Р. М. за възобновяване на н. о. х. д. № 952/2010 год. по описа на Районен съд – Шумен и за отмяна на постановената по делото присъда.
ПРЕКРАТЯВА производството по н. д. № 285/2020 год. по описа на Върховния касационен съд, трето наказателно отделение.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ: 1.



2.