Ключови фрази
установителен иск за собственост * правен интерес

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 798

София, 05. декември 2012 г.

Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и първи декември две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев

като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 598 по описа за 2012 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
С определение № 873/28.12.2012 е допуснато касационото обжалване на определение № 1780/01.08.2012 на Благоевградския окръжен съд по ч.гр.д. № 305/2012, с което е потвърдено определение № 791/29.02.2012 на Г. Делчевския районен съд по гр.д. № 1204/2010 за прекратяване на производството по отрицателен установителен иск за собственост. Обжалването е допуснато поради значението на процесуалноправния въпрос за правния интерес от предявяването на отрицателен установителен иск за собственост, когато ищецът не претендира той да е собственик.
По повдигнатия въпрос е постановено ТР № 8/2012 ВКС, ОСГТК.
Касаторките считат, че са предявили иск за установяване, че ответниците не са собственици на процесния имот в строителните граници на [населено място], тъй като същият имот е идентичен с нивата, собственост на общия им наследодател, за която е признато правото им на възстановяване в стари реални граници, но собствеността върху него не им е възстановена по реда на чл. 14, т. 1 ЗСПЗЗ.
За да постанови обжалваното определение съдът е приел, че ищците нямат правен интерес от предявения отрицателен установителен иск, тъй като не претендират да имат права върху процесния имот.
Неправилно въззивният съд е приел, че правен интерес от предявяването на отрицателен установителен иск за собственост е налице само когато ищецът претендира за себе си права върху имота, които изключват правата на ответника. Съгласно т. 1 ТР № 8/2012 ВКС, ОСГТК правен интерес от предявяване на отрицателен установителен иск за собственост и други вещни права е налице когато: ищецът притежава самостоятелно право, което се оспорва; позовава се на фактическо състояние или има възможност да придобие права, ако отрече правата на ответника. В производството по този иск ищецът доказва фактите, от които произтича правния му интерес, а ответникът – фактите, от които произтича правото му. При липса на правен интерес производството се прекратява.
Ищците обосновават правния си интерес с възможността да бъде възстановена собствеността им върху нивата, но по делото не са представени доказателства да са издадени съответните удостоверения и скици по чл. 13, ал. 4 – 6 и чл. 13а ППЗСПЗЗ, които установяват идентичност или застъпване на обобществената нива на наследодателя на ищците и процесния имот, обратното – представени са доказателства, че през 1969 г. наследодателят на ищците е продал на наследодателя на ответниците плевня с прилежащата й земя, граничеща с нивите на ТКЗС, който имот от тогава е във владение на ответниците.
Като е прекратил производството по делото, макар и по други съображения въззивният съд е постановил законосъобразно определение, което следва да бъде оставено в сила.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ В СИЛА определение № 1780/01.08.2012 на Благоевградския окръжен съд по ч.гр.д. № 305/2012.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.