Ключови фрази
Обида и квалифицирана обида * прекратено производство по възобновяване


2
Р Е Ш Е Н И Е

№ 15

П Р О Т О К О Л
гр. София, 25 януари 2016 година

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и пети януари две хиляди и шестнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ВАЛЯ РУШАНОВА

при участието на секретаря Мира Недева
и на прокурор Кирил Иванов
сложи за разглеждане наказателно дело № 1662 по описа за 2015 година
докладвано от Председателя

На именното повикване искателят В. Д. Б., редовно призован, не се явява и не се представлява.
Докладва се постъпила на 21.01.2016 г. молба от частния тъжител А. К. З., чрез адвокат В. С. от АК – гр. Пазарджик, с която тъжителят уведомява съда, че знае за съдебното заседание и не възразява на делото да се даде ход в негово отсъствие. С молбата последният изразява становище за неоснователност на подаденото искане за възобновяване.
Докладва се постъпило на 22.01.2016 г. писмено становище от В. Д. Б., с което той уведомява съда, че поради служебна ангажираност няма да може да се яви в съдебното заседание, но не възразява за нередовното призоваване и счита, че на делото следва да бъде даден ход. Искателят заявява също, че поддържа подаденото искане за възобновяване и моли същото да бъде уважено.
ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД намира, че в случая е налице изискването на чл.423, ал.3 НПК за прекратяване на производството за възобновяване. Изводимо от становището на В. Б., постъпило на 22 януари 2016 година по факса на Наказателната колегия на ВКС, искателят знае за датата на съдебното заседание, но независимо от това не е посочил уважителни причини за неявяването си. Такива причини могат да са свързани и със служебна ангажираност, както е посочено в становището, но, тъй като конкретни причини и доказателства за тях не са посочени, няма как да бъдат преценявани. Предвид гореизложеното, производството за възобновяване следва да се прекрати, тъй като искателят, който е задочно осъден, не се явява и не е посочил уважителни причини за това.
По изложените съображения Върховният касационен съд, първо наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:
ПРЕКРАТЯВА производството по касационно наказателно дело № 1662 / 2015 година по описа на ВКС, І н.о.

Председател:



Членове:
2
1

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№.......................София,1 февруари 2016 година


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в закрито заседание на първи февруари две хиляди и шестнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ВАЛЯ РУШАНОВА

изслуша докладваната от съдия Евелина Стоянова молба Вх.061 от 28.01.2016 г. подадена от адвокат В. С. С., пълномощник на А. К. З. по кд № 1662/15 г.

С молбата е направено искане ВКС да присъди в полза на З. направените от него разноски за адвокатска помощ по кд № 1662/15 г., размер на 1000 лева.
Кд. 1662/15 г. по описа на ВКС, първо наказателно отделение е приключило с определение от 25.01.2016 г., с което е прекратено, при предпоставките на чл.423, ал.3 НПК. На същата дата делото е изпратено на първоинстанционния съд – Районен съд-гр.Пазарджик.
С оглед процесуалното развитие на делото ВКС не може да се произнесе по направеното искане за разноски.
Компетентен да стори това е РС-гр.Пазарджик, по реда на чл.306, ал.1, т.4 НПК. Той архивира делото и решава всички въпроси, свързани с изпълнението на влязлата в сила присъда. Аргумент в подкрепа на изведеното заключение е и предвидения в закона инстанционен контрол, обезпечен от чл.306, ал.3 НПК, осъществяването на който би бил изключен при произнасяне от ВКС.
Водим от горното и на основание чл.32, ал.1, т.3 НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

Изпраща молбата на адвокат В. С. С., като пълномощник на А. К. З. на Районен съд-гр.Пазарджик за произнасяне по реда на чл.306, ал.1, т.3 НПК.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ:










Секретар: