Ключови фрази
Управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание лишаване от право на управление на МПС, след като деецът е наказан за същото деяние по административен ред * наказателно постановление * оправдателна присъда * несъставомерно деяние


Р Е Ш Е Н И Е

567

гр. София, 11 март 2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение в съдебно заседание на седемнадесети декември две хиляди и тринадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА
КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ



при секретар ИЛИЯНА ПЕТКОВА
и с участието на прокурора ДИМИТЪР ГЕНЧЕВ
изслуша докладваното от
председателя (съдията) САША РАДАНОВА
наказателно дело под № 2083/2013 ГОДИНА

Производството пред ВКС е образувано по протест на прокурор при СГП срещу присъда, постановена по внохд № 3311/2013 год. на Софийския градски съд като се предлага отмяна на този съдебен акт и връщане делото на същия съд за ново разглеждане.
В съдебно заседание протеста се поддържа от представител на ВКПр,а осъденият и защитникът му са против уважаването му.
За да оправдае Б. по обвинението в престъпление по чл. 343в, ал.1 НК, извършено в София на 24.І.2012 год.,по което обвинение е бил осъден с присъдата от 28.ІІІ.2013 год. по нохд № 12949/2012 год. на Софийския районен съд,въззивният съд е приел,че осъденият не е знаел за издаденото НП № 63538 от 20.VІІІ.2010 год., с което е бил административно наказан да управляване на МПС без съответно свидетелство за правоуправление и макар това наказателно постановление да е влязло в сила,незнанието за неговото съществуване е пречка за ангажиране наказателната отговорност на дееца.
Макар оправдаването на Б. да е процесуално законосъобразно,то следва не толкова от приетото от въззивния съд,че не е знаел за издаденото наказателно постановление,а преди всичко защото е бил обвинен без последното да е било влязло в сила,т.е. преди да е бил административно наказан за същото деяние.
След като е било издадено от компетентния орган,цитираното по-горе наказателно постановление е следвало да се връчи на нарушителя-чл. 58,ал.1 ЗАНН, а правилата за връчване са уредени в чл. 178-182 НПК,към който препраща чл. 84 ЗАНН.За да бъде връчването редовно-а това е задължително условие за влизане в сила на издаденото наказателно постановление-то трябва да се осъществи от лице сред изброените в чл. 178,ал.1-8 НПК и по начина,посочен в чл. 180 НПК,т.е. връчителят трябва да осъществи личен контакт или с нарушителя,или с някое от лицата,изброени в чл. 180, ал.2 НПК и само ако такъв не е възможен по причините,посочени в чл. 58, ал.2 ЗАНН,връчването се счита за редовно.И тъй като в конкретния случай изброените правила за връчване на наказателното постановление са били напълно пренебрегнати-изпратено е с „известие за доставяне”, останало непотърсено- изобщо не може да се говори за влизане на наказателното постановление в сила.При липсата пък на влязло в сила наказателно постановление Б. не може да се счита административно наказан „за същото деяние”, неправомерно е бил обвинен в извършено престъпление по чл. 343в НК и правилно оправдан от въззивния съд.
По изложените съображения ВКС

P E Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА присъдата от 2.Х.2013 г., по ВНОХД №3311/2013 г. на Софийския градски съд.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: