О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

              

 

                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е                                                     

 

  348

 

 

гр.София, 30.04.2009г.

 

в  и м е т о  н а  н а р о д а

 

Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в открито заседание на тринадесети април, две хиляди и девета година в състав:                                                             

                                  

                                   Председател:НАДЕЖДА ЗЕКОВА

Членове: ВЕСКА РАЙЧЕВА

СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 166 описа за 2008 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.7, ал.4 от Закона за адвокатурата.

Обжалвано е решение на Висшия адвокатски съвет –София от 14.12.2007г. от Б. Ч. П. Жалбоподателката поддържа, че неправилно е приложена разпоредбата на чл.13, ал.2 от Закона за адвокатурата.

Ответникът Висшия адвокатски съвет –София чрез процесуалния си представител поддържа, че жалбата е неоснователна и следва да се остави без уважение.

Върховния касационен съд, състав на четвърто г.о. като взе предвид доказателствата по делото, приема за установено следното:

Висшият адвокатски съвет –София с решение от 14.12.2007г. е отказал вписване на Б. Ч. П. в регистъра на чуждестранните адвокати. Висшият адвокатски съвет е приел, че жалбоподателката не е представила данни, че е гражданин на чужда държава членка на ЕС. Същата е представила пред Висшия адвокатски съвет документ за придобита адвокатска правоспособност в съответната държава - членка на Европейския съюз- Германия и писмено съгласие от български адвокат, който ще придружава кандидата в случай на осъществяване на процесуално представителство, съобразно изискванията на чл.13, ал.2 от Закона за адвокатурата.

При така установените данни по делото Върховният касационен съд намира, че решението на Висшия адвокатски съвет, с което е отказано вписване на чуждестранният адвокат Б, за упражняване на адвокатска дейност под наименованието в държавата, в която е придобита адвокатската правоспособност, е незаконосъобразно. Законът не изисква чуждестранния адвокат да е гражданин на държавата, в която е придобита адвокатска правоспособност, за да бъде вписан в Единния регистър за чуждестранните адвокати. Жалбоподателката е представила всички изискуеми се документи, поради което отказът да бъде вписана е незаконен. Върховният касационен съд за разлика от приетото от Висшия съдебен съвет счита, че в нормата на чл. 13, ал.2 ЗА изчерпателно са уредени изискванията, на които следва да отговаря едно лице за да бъде вписано в Единния регистър за чуждестранните адвокати. В случая относимата правна норма е тази на чл. 13, ал.2 ЗА, която изисква кандидатът да е придобил правоспособност в държава членка на ЕС и да има писмено съгласие на български адвокат, който да придружава кандидата при процесуално представителство. Обжалваното решение следва да се отмени и делото следва да се изпрати на Висшият адвокатски съвет, който да извърши вписването в Единния регистър на чуждестранните адвокати, упражняващи адвокатска професия под наименованието в държавата, в която е придобита адвокатската правоспособност съобразно разпоредбата на чл.13,ал.5 ЗА в 14-дневен срок от влизане в сила на решението.

Предвид изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о.

 

Р Е Ш И :

 

 

О Т М Е Н Я В А решение на Висшия адвокатски съвет –София от 14.12.2007г. ЗА ОТКАЗ Б. Ч. П. да бъде вписана в Единния регистър на чуждестранните адвокати.

ИЗПРАЩА делото на Висшия адвокатски съвет да извърши вписването на Б. Ч. П. в Единния регистър на чуждестранните адвокати, упражняващи адвокатска професия под наименованието в държавата, в която е придобита адвокатската правоспособност в 14-дневен срок от влизане в сила на решението.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: