Р Е Ш Е Н И Е

№ 45


гр.София, 15.02.2012г.

в и м е т о н а н а р о д а

Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в открито заседание на тридесет и първи януари, две хиляди и дванадесета година в състав:

Председател: ВЕСКА РАЙЧЕВА
Членове: СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
БОЯН ЦОНЕВ


като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 1678/ 2011 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.7, ал.5 от Закона за адвокатурата.
Обжалвано е решение на Висшия адвокатски съвет – София от 03.06.2011г. от М. В. Я.. Жалбоподателката поддържа, че неправилно е приложена разпоредбата на чл.6, ал.3 от Закона за адвокатурата.
Ответникът Висшия адвокатски съвет –София, в писмено становище поддържа, че жалбата е неоснователна и следва да се остави без уважение.
Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о. като взе предвид доказателствата по делото, приема за установено следното:
Висшият адвокатски съвет –София с решение от 03.06.2011г. е оставил без уважение жалбата на М. В. срещу решение от 26.04.2011г. на Софийски адвокатски съвет, с което не е уважено искането й за промяна на статута й от младши адвокат в адвокат. Установено е било, че на 01.12.2008г. жалбоподателката е назначена на трудов договор като юрисконсулт в АД ” В., С., А. и партньори”. Последната е издържала изпит за придобиване на юридическа правоспособност към Министерство на правосъдието на 15.05.2009г. и на 28.04.2010г. същата е вписана в регистъра на младшите адвокати. При тези данни ВАС е приел, че с решението на САС е законосъобразно, тъй като не са налице предпоставките на чл.20, ал.9 от Закона за адвокатурата, т.е. да е налице изтекъл двегодишен срок от датата на вписване на жалбоподателката в регистъра за младши адвокати, което да дава възможност да бъде променен статута й, заявление за което тя е подала на 13.04.2011г.
Жалбоподателката поддържа, че тълкуването на ВАС по приложението на чл.20, ал.9 ЗА е неправилно, тъй като разпоредбата на закона изисква да е налице двегодишен юридически стаж, а не двегодишен стаж като младши адвокат.
С оглед установените обстоятелства по делото Върховният касационен съд намира, че решението на Висшия адвокатски съвет, с което е оставена без уважение жалба срещу отказ за вписване по чл.20, ал.9 ЗА е неправилно. Настоящата инстанция намира за неправилен изводът на ВАС, за това, че разпоредбата на чл.20, ал.9 ЗА намира приложение само, ако младши адвокат придобие две години юридически стаж само като упражнява професията в това си качество в продължение на две години. Законът за адвокатурата не изключва изрично възможността придобит юридически стаж преди полагане на изпит за адвокат по чл.4, ал.1, т.4 ЗА да може да бъде съобразяван с оглед придобиване на правата по чл.20, ал.9 ЗА от младши адвокат. Изискването за юридически стаж е условие, от която зависи полагането или не на изпит като предпоставка, за да може български гражданин да стане адвокат, а не обратното. Видно от пар.1 от ЗА и Националната класификация на професиите и длъжностите от 2005 г. и 2011г., утвърдена от Министерство на труда и социалните грижи, юридическата длъжност се характеризира с това, че юристите консултират клиенти по правните аспекти на проблемите; водят дела в съда; задълженията им обикновено включват: даване на правни консултации, предприемане на правни дела и въпроси от името на клиента, подаване на жалби, когато е необходимо. Посочено е, че професиите към тази група са съдия, прокурор, следовател, адвокат, нотариус, юрисконсулт. Тъй като разпоредбите на закона следва да се тълкуват и в смисъла, който най-пълно съответствуват на други разпоредби, а не само самостоятелно /чл.46 ЗНА/, то като се вземе предвид, че изискванията за вписване като адвокат, визирани в чл.4, ал.1, т. 3 и 4 ЗА са наличието на две години юридически стаж и положен предвидения в закона изпит, както и разпоредбата на чл.20, ал.9 ЗА, предвиждаща, че младши адвокат след изтичане на две години придобива права на адвокат, то следва да се приеме, че наличието на две години юридически стаж и положения изпит съставляват основание за придобиване от младши адвокат на правата на адвокат по чл.20, ал.9 ЗА.
В конкретния случай за юридически стаж на жалбоподателката следва да се зачете този положен след 15.05.2009г. – когато е придобила юридическа правоспособност и е работила като “юрисконсулт” в адвокатско дружество. Законът за адвокатурата предвижда три основни хипотези, при наличие на които дадено лице, имащо юридическо образование и придобило юридическа правоспособност да може да се впише като адвокат. Първата е уредена н чл.4, ал.1, т.3 и 4 ЗА - да има две години юридически стаж и да е положил успешно изпит, втората е уредена в чл.6, ал.3 ЗА – без да полага изпит при наличие на пет години юридически стаж и третата е уредена в чл.20, ал.9 ЗА, според която младши адвокат придобива права на адвокат след изтичане на две години. Жалбоподателката към 28.04.2010г. не е отговаряла на изискванията визирани и в трите хипотези, затова се е възползувала от дадената й в разпоредбата на чл.4, ал.2 ЗА възможност – след успешно положен изпит /единен по съдържание за младши адвокати и адвокати- чл.8 ЗА/ да бъде вписана като младши адвокат. Двугодишен юридически стаж след придобита юридическа правоспособност тя е придобила към 15.05.2011г. и след тази дата за нея в качеството й на младши адвокат е възникнало право да бъде вписана на основание чл.20, ял.9 ЗА в единния регистър на адвокатите с правата на адвокат, след като не са налице и пречките по чл.5 ЗА.
Ето защо обжалваното решение следва да се отмени и с оглед разпоредбата на чл.147 ЗА делото следва да се изпрати на Софийски адвокатски съвет за да извърши вписването на М. В. в единния регистър на адвокатите.
Предвид изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о.

Р Е Ш И :


О Т М Е Н Я решение на Висшия адвокатски съвет – София от 03.06.2011г. и потвърденото с него решение от 26.04.2011г. на Софийски адвокатски съвет, за отказ да бъде променен статута на М. В. от младши адвокат в адвокат.

ИЗПРАЩА препис от решението на Софийски адвокатски съвет да извърши вписването на М. В. Я. в регистър на адвокатите в 14-дневен срок от влизане в сила на същото.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: